wz

17.1.2006

X-Twin.

Zdá se, že se příznivci halových a miniaturních modelů se teprve teď probudili z letního spánku. Konečně se totiž množí dotazy týkající se X-Twinu. Poslední dobou jsem se opět věnoval pročítání různých fór a vyhledávání zkušeností majitelů X-Twinů a navíc jsem získal i nějakou tu vlastní zkušenost. Takže nastal vhodný čas , abych to trošku shrnul.

Co je X Twin.
Jedná se o hračku pro děti starší osmi let (to splňuji). Balení "Combo set" obsahuje dvě letadla - jedno- a dvouplošník, každé plně osazené (motory,vrtule, palubní RC systém,pohonná baterie). Na tom by nebylo až tak nic divného.Ale pozor! Pohonnou baterií je lipolka o kapacitě 135mAh. Vysílač je napájen ze šesti tužkových baterií a slouží zároveň jako nabíječ pohonné baterie. A opět pozor - letadla mají gondoly a křídla vypěněná z EPP. Ocasní plochy jsou z tvrdého tenkého depronu. Rozpětí i délka modelů jsou 23cm. Výrobcem je firma Silverlit electronics Od stejného výrobce se stejným vysílačem jsou dodávány i dopravní dvoumotorové letouny, které má v nabídce třeba i Neckermann. Ty ovšem nejsou napájeny z lipolek, jsou o něco větší a těžší(hmotnost 80g, rozpětí 460mm).


Pořízení X-Twinu.
Je nutno se oprostit od představy, že si v mnou vyzkoušeném e-shopu v Německu http://www.xufo-shop.de objednám letadlo, to mi přijde domů na dobírku a já to zaplatím v EURech při převzetí. Tak to tedy rozhodně neprobíhá. Je třeba důsledně se řídit pokyny v e-shopu. Učiním objednávku a nic neplatím. Čekám, až mi e-mailem přijde faktura . Fakturu zaplatím prostřednictvím příkazu k úhradě do zahraničí. Po obdržení platby e-shop do osmi dnů odešle mnou objednané zboží. Skutečně to tak funguje – ozkoušel jsem to sám na sobě.
Na co si dát pozor:
Platba do zahraničí není zrovna zadarmo – mojí bance za něj zaplatím 250Kč. Z toho důvodu je nanejvýš vhodné zkontrolovat si, zda je na faktuře správně uvedeno poštovné do české republiky, které činí necelých 13EUR. Každý doplatek sebemenší částky se totiž prodraží o zmiňovaný poplatek za platbu do zahraničí.

Od začátku roku 2006 již je možno X-Twin a další produkty firmy Silverlit objednat a zakoupit i v Čechách prostřednictvím e-shopu Kdo si hraje nezlobí. Nenechte se odradit prozatím skromnou nabídkou , prezentovanou na jejich webu. Zatím tam nejsou obsaženy všechny položky. Vyhlídněte si třeba v X-Ufo Shopu to, co vás zajímá a poptejte se mailem či telefonicky. S největší pravděpodobností Vám bude vyhověno a cena bude příznivější , než při objednávce z Německa.

Přišel mi X-Twin.
Po rozbalení zásilky jsem byl nadšen mrňavostí letounků a celkově solidním provedením, což se o drtivé většině čínských hraček a nejen hraček rozhodně nedá říci. Solidní v tomto případě ale neznamená „bez výhrad“.
Svým zpracováním je X –Twin blíže hračce než modelu. Měl jsem už pár autíček na ovládání otevřených a měl jsem otevřený i X-Twin a musím říci, že X-twin je zpracovaný výrazně lépe. Po vybalení z krabice zbývá novému majiteli jediné – sehnat 6 tužkových baterek, vložit je do vysílače, nabít model a jít létat.

Létám s X-Twin.
Při létání venku se vyvarujte horkých letních dnů, i když se vám zdá, že je absolutní klid. Vezměte si odstrašující příklad ze mne. V srpnu na konci prázdnin se mi totiž stalo toto:
„V pátek jsem se usmíval nad vláknem diskuse, věnované X-plane. V jeho závěru diskutující upozorňoval na nebezpečí ulétnutí modelu při létání příliš vysoko. "Nemehlo", říkal jsem si. A upřímně řečeno nedokázal jsem si takovou situaci představit. Vždyť když ten modýlek klouznu z ruky, tak to skoro neletí. Po včerejšku mohu zodpovědně říci, že to možné je. Takže létat venku ano - ale jen na hodně rozlehlé a krátce sestříhané ploše a nejlépe hodně pozdě večer. I neznatelný termický závan model "vyčuchá" a nechá se jím unášet. V ten okamžik zjistíte, že vlastně není možné nijak donutit model klesat. Obzvláště když si jej dovážíte tak, aby to dobře letělo. X-twina si raději nechám na pokusy do haly. Výsledná finanční ztráta činí 5EUR a tak to neřeším. Ale škoda mrňavé lipolky, ty se totiž u nás momentálně špatně shánějí....“
Co se týče vlastního létání, je třeba si zvyknout na specifické ovládání modelu. Výška se reguluje tahem motorů – levý knipl, směr je ovládán rozdílem tahu motorů – pravý knipl. Z počátku jsem letovými vlastnostmi příliš nadšen nebyl, ale po drobném modelářském doladění jsem docela spokojen a musím říci, že nakonec tento "hračkomodel" splnil má očekávání. Zcela čerstvou zkušenost mám z malé školní tělocvičny velikosti basketbalového hřiště, kde jsem si X-Twinem, tak jak byl vyndán z krabice tzn.bez nějakých speciálních úprav, bezvadně zalétal. Jen na vysvětlenou - s normálním slowflyerem si tam zalétá skutečně zkušený halový pilot a o létání akrobacie s halovým akrobatem v tomto stísněném prostoru se v podstatě ani nedá mluvit. Co ocení asi každý je odolnost modelu, která je vzhledem k určitým limitovaným možnostem řízení modelu dost důležitá. Díky ní je pak možno za letu vidět speciální efektní kousky, kdy se třeba model u stropu tělocvičny potká s cvičebním nářadím, konkrétně kruhy, od kterých se odrazí(či spíše "odpéruje") a po zlomku sekundy, ve kterém to vypadá naprosto beznadějně, dále pokračuje v letu, jako by se nic nestalo. Zajímavou informací pro potenciálního zájemce o létání s X-Twin je určitě to, že nabíjení pohonné baterie mezi jednotlivými lety trvá přibližně 30minut.

   
   
   

„Tunim“ X-Twin.
Tuningů je spousta.
Někdo se zaměří na odlehčení už tak miniaturní elektroniky v modelu, někdo upravuje a odlehčuje model, někdo vylepšuje vysílač...každý, si najde ten svůj tuning. Nejvíce informací o nich najdete v odkazech, uvedených v závěru tohoto příspěvku. Alespoň pár příkladů pro ilustraci:
1)Napájení vysílače.
Do vysílače se použije místo šesti tužkových alkalických baterií 8 tužkových akumulátorů, přičemž dva, které se již nevejdou do vysílače s umístí vně v dobastleném držáku. Pozor! Po této úpravě není vhodné používat nabíječ baterie integrovaný uvnitř vysílače.
2) Nabíjení z běžného nabíječe.
Nabíjecí kabel s konektorem se odstřihne čí odpájí z vysílače a použije se pro výrobu nabíjecího kabelu k vhodnému Li-nabíječi.
3) Výměnná baterie v modelu.
Asi není třeba rozvádět. Přijímač i lipolku opatříme konektorem. V trupu pak ve vhodném místě prořízneme otvor pro uložení baterie.
4)Vyvážení modelu.
Někteří majitelé X- twinů si stěžují, že model v přímém letu houpá. Ano je to pravda. Ale vhodným stažením plynu se dá dosáhnout stabilního přímého letu. Takto nedovážený model létá stabilně v zatáčkách a neklesá v nich. Naopak model vyvážený pro stabilní přímý let zatáčkách mírně klesá. Takže tato úprava záleží na pocitech jednoho každého pilota X-Twinu.
5) Výměna nosníku ocasních ploch.
Tato operace je popsána na Klaustrophobii. Jedná se o jednoduchý zásah, kdy je plastový nosník ocasních ploch nahrazen brčkem. Úpravou se ušetří 0,5g a zlepší i vyvážení modelu.
6) Zmenšení poloměru zatáčky
Cílem této úpravy je zvýšení obratnosti modelu tak, aby se s ním dalo létat na menším prostoru. Řešení jsou různá:
- upravit vysílač odletováním diod, podílejících se na omezení otáček motorů , čímž se dosáhne zvýšení rozdílu otáček motorů v zatáčce a tudíž i ke zmenšení jejího poloměru. Tato úprava je momentálně již neaktuální. Jak jsem zjistil ve svém exempláři, minimálně od ledna 2005 jsou vysílače vyráběny již s touto úpravou.
- zmenšením plochy směrovky .

Proč se zajímám o X-Twin?
Z hlediska modelářského je nejzajímavější možnost použití miniaturního RC vybavení z X-Twinu ve vlastním modelu. Stačí jen vyloupnout elektroniku a popustit uzdu fantazii.Samozřejmě nelze toto hračkové vybavení porovnávat se speciálním halovým RC vybavením.
Nicméně je jistě o kategorii lepší, díky plynulému řízení otáček motorů, než vybavení z modelů autíček BitCharG, které se staly již před časem terčem "nevybíravého útoku" ze strany leteckých modelářů, kteří je začali předělávat na letadla(platí pro zahraničí - u nás se to nějak neujalo). Lze tak realizovat stavbu RC modelu ve velikosti zhruba odpovídající kategorii "Oříšek" (rozpětí maximálně 330mm) aniž by bylo nutno investovat závratné částky do miniaturního RC vybavení. A to je pro mnohé z nás hodně zajímavé.

   
   
   

X-twin odkazy:

Pokud chcete objednat X-Twin...

Kdo si hraje nezlobí - pokud chcete objednat X-Twin v Čechách

Pokud chcete diskutovat o X-Twin...

Pokud chcete X-Twin "tunit"...

X-Twin na RCLineforum.de

X-Twin na RC Group - 1.část

X-Twin na RC Group - 2.část